Governance

  • HOME
  • ABOUT
  • GOVERNACE

Committee

Chairman
WON Heeryong
Governor,
Jeju Special Self-
Governing Province
Organizing Committee
Choi Seung-hyun
Vice Governor,
Jeju Special Self-Governing
Province.
CHOI Hong-ghi
Director,
Jeju International
Training Center
CHOI Jongmoon
2nd Vice Minister of
Foreign Affairs
HAN In Taek
Executive Chairman,
Jeju Forum for
Peace & Prosperity
President, Jeju Peace Institute
KIM Sung-hwan
Chairman,
East Asia Foundation / Former
Minister of Foreign Affairs and
Trade of the R.O.K
LEE Geun
President,
The Korea Foundation
Lee Young-ho
President of
the Northeast Asian
History Foundation
MOON Dae-lim
Chairman,
Jeju Free International City
Development Center
SONG Seok-eon
President,
Jeju National University
1989, Graduated from the Seoul National University School of Law 
1995-98, Public prosecutor of Seoul, Busan and two other cities
Since 2000, Twelve years as a member of the National Assembly 
2003, Master’s in New media, Graduate School of Journalism and Mass Communication, Hanyang University
2006, Awarded as a Young Global Leader by World Economic Forum
2007, Honorary doctorate in Political Science, Jeju National University
2010-11, The Secretary General of The Grand National Party (current New Frontier Party) in South Korea
Since July 2014, Governor, Jeju Province 
1986, Graduated form Hanyang University, major in Law
2008, M.A. in Public Administration, University of Coloradom, USA
2009, Direc2010-2013, Director-General of the Economy & Investment Department, Kyonggi Province
2009, Director of Department of Organization at Ministry of the Interior and Safety
2011, Senior Administrative Officer at the Office of President
2013, Head of the Planning & Coordination Office at the Sejong Special Self-Governing City
2016, Secretary General of the Personal Information Protection Commission
2017, Parliamentary Political officer at Ministry of the Interior and Safety
2020, Vice Governor, Jeju Special Self-Governing Province
Education

- Feb. 1984 Graduated from the Department of International Relations, Seoul National University, Seoul, Korea
- May. 1990 Studied at Davidson College, North Carolina, U.S.A.

Career

- Mar. 1983 Passed the 17th High Diplomatic Service Examination
- Jan. 1984 Joined the Ministry of Foreign Affairs (MOFA)
- Jun. 1991 ~ Served at the Korean Permanent Mission to the United Nations
- Dec. 1999 in New York, U.S.A., Korean Embassy in Ethiopia and Austria
- Dec. 2002 Director for Planning and Budget, Ministry of Foreign Affairs and Trade (MOFAT)
- Dec. 2003 Director, Disarmament and Nonproliferation Division, MOFAT
- Dec. 2004 Counsellor, Korean Permanent Mission to the United Nations in New York, U.S.A.
- Aug. 2007 Deputy Director-General for Foreign Affairs, the Office for Government Policy Coordination, Prime Minister’s Office
- Aug. 2008 Principal Secretary to the National Assembly Speaker
- Feb. 2011 Director-General, International Policy Bureau, Ministry of National Defense
- Jul. 2013 Ambassador to the Hashemite Kingdom of Jordan
- Feb. 2017 Ambassador for International Security Affairs, Ministry of Foreign Affairs
- Jan. 2018 Ambassador to Turkey
- Mar. 2021 Director of UNITAR Jeju International Training Center (JITC)
Education
-Feb. 1982 B.A. in Political Science and International Studies, Yonsei University, Seoul, Korea
-May 1987 M.A. in International Relations, University of Southern California, CA, U.S.A.

Career
-Apr. 1983 Passed High Diplomatic Service Examination
-Jun. 1983 Joined the Ministry of Foreign Affairs (MOFA)
-Jan. 1989 Second Secretary, Korean Permanent Observer Mission to the United Nations in New York, U.S.A.
-Dec. 1995 First Secretary, Korean Embassy in the Kingdom of Thailand
-Mar. 1999 Assistant Secretary, Office of the President
-Aug. 2000 Director, Southwest Asia and Oceania Division, Asian and Pacific Affairs Bureau, Ministry of Foreign Affairs and Trade (MOFAT)
-Jan. 2001 Secretary to the Minister of Foreign Affairs and Trade
-Jan. 2002 Counsellor, Korean Embassy in the United States of America
-Dec. 2004 Minister-Counsellor, Korean Embassy in the Republic of the Union of Myanmar
-Mar. 2007 Senior Assistant Secretary to the President for Protocol Affairs, Office of the President
-Mar. 2008 Director-General for Planning and Management, MOFAT
-Jan. 2009 Director-General for South Asian and Pacific Affairs, MOFAT
-Mar. 2011 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
-Apr. 2014 Head of Preparatory Secretariat for ASEAN-Republic of Korea Commemorative Summit 2014
-Mar. 2015 Special Advisor to the Minister, Ministry of Foreign Affairs (MOFA) and Government Representative for UNESCO Affairs
-Nov. 2015 Special Advisor to the Minister, MOFA and Government Representative and Sherpa for the Nuclear Security Summit
-Mar. 2016 Deputy Minister for Multilateral and Global Affairs, MOFA
-Jan. 2018 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the French Republic
-Dec. 2020 2nd Vice Minister of Foreign Affairs

Awards
-Jun. 1996 Order of Service Merit (Green Stripes)
-Dec. 2015 Order of Service Merit (Red Stripes)

Sung-Hwan Kim was a career diplomat and served as the Minister of Foreign Affairs and Trade of the Republic of Korea from October 2010 to March 2013. With a career spanning over 36 years, he held a number of senior diplomatic posts including the Senior Secretary to the President for Foreign Affairs and National Security and Vice Minister of MOFAT. He was ROK's ambassador to Austria and Permanent Representative to the International Organizations in Vienna and the ROK's Ambassador to Uzbekistan. He was appointed as a Member of the UN Secretary-General’s High-Level Panel of Eminent Persons on the Post-2015 Development Agenda in July, 2010.

After retiring from the Foreign Service, he served as the Chair of Institute for Global Social Responsibility and Distinguished Visiting Professor at the Seoul National University until March 2015. He also taught at Hanyang University as a Distinguished Professor and served as the Chairman of the Gangwon Art and Culture Foundation.

He is now working as the Chairman of the East Asia Foundation and the Chairman of the Beautiful Mind Charity Foundation.
1986, Graduated from Seoul National University, major in Political Science.
1988, M.A. in Political Science, University of Wisconsin at Madison, U.S.A.
1996, Ph.D. in Political Science, University of Wisconsin at Madison, U.S.A.
1997-2000, Professor, Institute of Foreign Affairs and National Security
(IFANS, Currently, Korean National Diplomatic Academy), Ministry of Foreign Affairs of Korea
2003-2007, President, Korea Institute for Future Strategies
2015-2016, Visiting Super Global Professor, Keio University
2016-2018, Dean, Office of International Affairs, Seoul National University
2000- Professor, the Graduate School of International Studies, Seoul National University
Since September 16, 2019 President, The Korea Foundation
Career

- Since December 2020~: President of the Northeast Asian History Foundation
- Since September 2020: Professor Emeritus of Inha University
- February 1995~August 2020: Professor of History at Inha University
- March 1987~February 1995: Professor of Liberal Arts at KAIST
- January 2004~December 2004: Chairman of the Korean History Society
- June 2004~June 2006: Advisory Committee Member Goguryo History Foundation
- March 2007~December 2008: Advisory Committee Member, The Investigative
  Commission on
- Dec. 2003 Director, Disarmament and Nonproliferation Division, MOFAT
  Pro-Japanese Collaborators’ Property
- January 2008~December 2011: Editorial Associate, The Korean History Society
- July 2016~Deceber 2020: Associate, Seoul Council for the Promotion of Seoul as a
  Historical City
Chairman Moon got a Bachelor and Master’s degree in Law in Jeju National University.
He had been a senior assistant to lawmaker, a member of Jeju provincial assembly,
a chairman of the provincial assembly and a chairman of Jeju Economic Hopes research institute.
Now he is chairing and managing JDC as the 8thchairman of the company.
- Chung-ang University, Faculty of Law, LL.B (March 1978 – Feb 1984), LL.M (March 1984 – Feb 1986), LLD (March 1987-Aug 1994)
- Professor, Faculty of Law, Jeju National University (March 1995 ~Feb 2018)
- Member of the Executive Committee to commemorate the 50th Anniversary of Jeju National University (April 2001 ~ March 2003)
- Director of Jeju International Free City Legal Services Training Agency (May 2005 ~ Sep 2006)
- Member of the Personnel Committee of Jeju National University (Nov 2006 ~ Nov 2008)
- Head of Law & Policy Institute, Jeju National University (Nov 2007 ~July 2008)
- Director of Law School, Jeju National University (March 2009 ~Feb 2011)
- Chairman of Jeju National University Council (Nov 2012 ~ Oct 2014)
- President of the 6th Professor’s Association of Jeju National University (Nov 2012 ~ Oct 2014)
- Member of Appeals Commission of the Education Office at the Jeju Special Self-governing Province (March 2015 ~Present)
- Member of Public Interest Committee of the Regional Labor Relations Commission of the Jeju Special Self-Governing Province (July 2016 ~ Present)
- The 10th Jeju National University President (Feb 2018 ~ Present)
Chairman
KIM Sung-hwan
Distinguished Professor,
Hanyang University, ROK /
Former Minister for Foreign
Affairs and Trade of the ROK
Global Advisory Committee
Bilahari KAUSIKAN
Chairman of the Middle East
Institute at the National
University of Singapore /
Former Permanent Secretary
at the Ministry of Foreign
Affairs of Singapore
CHANG Daljoong
Professor Emeritus,
Seoul National University,
ROK
Des BROWNE
Vice Chair of Nuclear
Threat Initiative/
Former Secretary of State
for Defence of the UK/
Former Member
of Parliament of UK
Gareth EVANS
Chancellor of Australian
National University / Former
Minister for Foreign Affairs
of Australia
John G. IKENBERRY
Albert G. Milbank Professor,
Princeton University, USA
Marty NATALEGAWA
Former Minister for Foreign
Affairs of Indonesia
Masao OKONOGI
Professor Emeritus,
Keio University, Japan
MOON Chung-in
Distinguished University
Professor, Yonsei University,
ROK / Special Advisor to the
President for Unification and
National Security of the ROK
SHIN Gi-Wook
Director of the Walter H.
Shorenstein Asia-Pacific
Research Center, Stanford
University, USA
Shivshankar MENON
Chairman of Advisory Board,
Institute of Chinese Studies /
Former National Security
Adviser of India
YAN Xuetong
Dean of the Institute of
International Relations,
Tsinghua University, China
Yoriko KAWAGUCHI
Professor at the Meiji Institute
for Global Affairs / Former
Minister for Foreign Affairs
of Japan

Chairman
HAN In Taek
President,
Jeju Peace Institute
Executive Committee
Name Title
KANG Dong-gyun Director, Peace and International Affairs Division, Jeju Special Self-Governing Province
KO Chun Hwa Director-General Culture, Sports & International Affairs Bureau, Jeju Special Self-Governing Province
KWAK Jin Gyu Head of Department, Department of Future Business, Jeju Free International City Development Center (JDC)
LEE Byongtaek Director, Institute on International Relations and Historical Dialogue of Northeast Asian History Foundation
OH Hong Ryun Office Manager of Personnel Interchange, Korea Foundation
PARK Chi-young Director for Public Diplomacy on Policy, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Korea
RHYU Sang-young Managing Director, East Asia Foundation
YANG Jeongpil Research Director, Jeju National University Institute of Peace Studies

Secretariat

Name & Position Contact Email
JEONG Wonkeun, Director-General
정원근 포럼사무국장
+82.64.735.6532 jackie.jeong@jpi.or.kr
KIM Bohyun, Team Manager
김보현 포럼기획팀장
+82.64.735.6542 bhkim20@jpi.or.kr
LEE Yunji, Programme Officer
이윤지 P.O
+82.64.735.6534 yjlee@jpi.or.kr
JANG Heunpil, Programme Officer
장훈필 P.O
+82.64.735.6539 hpjang@jpi.or.kr
JEONG Hyeonjeong, Programme Officer
정현정 P.O
+82.64.735.6511 hjjeong@jpi.or.kr
JEONG Damin, Programme Assistant
정다민 P.A
+82-64-735-6533 dmjeong@jpi.or.kr

General Inquiry

227-24 Jungmungwangwang-ro, Seogwipo-si Jeju Province, South Korea, 63546
Fax: +82 64 738 6539, Email: jejuforum@jpi.or.kr