CHO Hyun 조현

2nd Vice Minister of Foreign Affairs 외교부 제2차관
Education
Feb. 1980 B.A. in Political Science and Diplomacy, Yonsei University, Seoul, Korea
Aug. 1993 M.A. in International Relations, Columbia University, New York, U.S.A.
Aug. 2000 M.A. in International Political Science, School of Political Science, Paris, France
Dec. 2008 Ph.D. in International Politics, University of Toulouse, Toulouse, France

Career
May. 1979 Passed High Diplomatic Service Examination
Jul. 1979 Joined the Ministry of Foreign Affairs (MOFA)
Feb. 1985 Second Secretary, Korean Embassy in the Kingdom of Belgium
Dec. 1987 Second Secretary, Korean Embassy in the Central African Republic
Jan. 1989 Second Secretary, Korean Embassy in the Republic of Senegal
Aug. 1994 Director, Multilateral Trade Organizations Division, International Trade Bureau, MOFA
Dec. 1995 First Secretary, Korean Embassy in the United States of America
Feb. 1999 Worked at the Organization of Economic Cooperation and Development (OECD), Paris, France
Aug. 2002 Deputy Director-General for Multilateral Trade Bureau, Ministry of Foreign Affairs and Trade (MOFAT)
May. 2003 Senior Assistant Secretary, Office of the President
Jul. 2004 Director-General, International Economic Affairs Bureau, MOFAT
Feb. 2006 Ambassador and Deputy Permanent Representative, Korean Permanent Mission to the United Nations in New York, U.S.A.
Mar. 2008 Ambassador for Energy and Resources, MOFAT
Dec. 2009 Deputy Minister for Multilateral and Global Affairs, MOFAT
Mar. 2011 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Austria and Permanent Mission to the International Organizations in Vienna
Mar. 2014 Visiting Professor, Hankuk University of Foreign Studies, Seoul, Korea
Oct. 2015 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of India
Jun. 2017 2nd Vice Minister of Foreign Affairs

Awards
Dec. 2012Order of Service Merit (Red Stripes)
Apr. 2014Das Grosse Silberne Ehrenzeichen am Bande für Verdienste um die Republik Österreich



학력
1980.02. 연세대 정치외교학과 졸
1993.08. 미국 콜럼비아대 국제관계학 석사
2000.08. 프랑스 정치대학 국제정치학 석사
2008.12. 프랑스 툴루즈대학 국제정치학 박사

주요 경력
2017.06. ~ 외교부 제2차관
2015.10. 주인도대사
2014.03. 한국외국어대 파견 (초빙교수)
2011.03. 주오스트리아대사겸주빈국제기구대표부대사
2009.12. 다자외교조정관
2008.03. 에너지자원대사
2006.02. 주유엔차석대사
2004.07. 국제경제국장
2003.05. 대통령비서실 (정책실) 파견
2002.08. 다자통상국심의관
1999.02. 경제협력개발기구(OECD)사무국
1995.12. 주미국1등서기관
1994.08. 통상기구과장
1989.01. 주세네갈2등서기관
1987.12. 주중앙아프리카2등서기관
1985.02. 주벨기에2등서기관
1979.07. 외무부 입부 (79.5. 제13회 외무고시)

상훈
2012.12. 홍조근정훈장
2014.04. 오스트리아 은장훈장